گزارش نشست نقد و بررسی فیلم «جیغ بنفش مورچه‌ها» در جشنواره «هنر زنده است»

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره «هنر زنده است»، نشست نقد و بررسی فیلم «جیغ بنفش مورچه‌ها» در بلک باکس مجموعه باغ کتاب با اجرای مازیار فکری ارشاد برگزار شد. در این نشست مهدی رضایی؛ کارگردان، آتنا تندرو و محمد میرعلی بازیگران اثر حضور داشتند.

مهدی رضایی؛ کارگردان در ابتدا درباره نحوه شکل‌گیری ایده فیلم گفت: در دبیرستان دوستی داشتم که در گیر اعتیاد شد، پدر او که جانباز و معتاد به تریاک بود و او از این طریق اعتیاد آورد اما قبل از ۲۲ سالگی درگذشت. این دغدغه من شد و از دو سال پیش تصمیم گرفتم که چنین فیلمی بسازم. در دوران کرونا بود که متوجه شدم فرصت مناسبی برای ساخت و فیلمبرداری است.
آتنا تندرو؛ بازیگر ادامه داد: از ده سال پیش من با آقای رضایی آشنا شدم. در طی این سال‌ها با هم راجع به این موضوع صحبت می‌کردیم و از سه سال پیش رسیدیم به این که این فیلم ساخته شود.
کارگردان درباره قصه امیر(کاراکتر مرد داستان) توضیح داد: داستان‌هایی مانند داستان او را زیاد دیده‌ام، با بچه‌های بالاشهر دوست بوده‌ام و متوجه شده‌ام که چقدر بعدهای متفاوتی دارند. خیلی تحقیق کردم تا به قصه امیر و یلدا رسیدم. ما تمرین زیادی داشتیم تا در ۱۷ جلسه کار را تمام کنیم.
محمد میرعلی؛ بازیگر از پیوستن خود به گروه و نقشش گفت: بازیگری را از چهار سال پیش با ورک شاپ آقای رضایی شروع کردم و بعد او من را برای تئاتر انتخاب کرد. من تجربه زیادی نداشتم و این افتخار بزرگی بود که با آقای رضایی کار کردم.
رضایی افزود: دورخوانی زیادی نداشتیم چون من اصولا به دورخوانی اعتقاد ندارم. باهم در پروسه تمرین به فیلمنامه نهایی رسیدیم و یک ماه آخر فیلمنامه را تمرین می‌کردیم و پلاتو می‌گرفتیم.
تندرو درباره کاراکتری که بازی می‌کرد، توضیح داد: یلدا می‌خواست امیر را به خود واقعیش برگرداند. هر دو هنرمند بودند. من روی این قسمت تمرکز کردم که یلدا سعی داشت امیر را برگرداند چون می‌خواست به یکی مثل امیر تکیه کند.
میرعلی اضافه کرد: نقش امیر را خیلی دوست دارم و او را درک می‌کنم و ۲۰ درصد شبیه خودم بود. اتفاقی که در زندگی امیر افتاد در زندگی خیلی‌ها نمی‌افتد؛ او به قدری به پدرش وابستگی دارد و که روح پدر را در یلدا می‌دید. در آخر هم به پدرش می‌رسد با این که خیلی به یلدا علاقه دارد.
تندرو افزود: یلدا خیلی به من نزدیک بود. حس مادرانه در من خیلی قوی بود و این لذت بخش است. بخش قوی مادرانگی یلدا، برای من بیشتر بود و انگار واقعا مادر امیر بود که البته این من را اذیت می‌کرد و به خاطر تضادهایی که داشت، خیلی سخت به آن رسیدم، چون آقای رضایی ناگهان برای ما موقعیت‌هایی را قرار می‌داد که خیلی کار را سخت می‌کرد. با این که خیلی نزدیک بود اما خیلی به من سخت گذشت.
رضایی درباره کاراکتر یلدا توضیح داد: یلدا وجه مادرانگی بالایی دارد و دنبال آن رابطه و تکیه بود. بعد دیگر یلدا شاعرانگی بود و دوست داشت دوباره امیر برایش شعر بگوید . ما سه روز از زندگی امیر و یلدا را می‌بینیم که دیگر وجود ندارد و از آن فقط یک صدا در گوشی یلدا وجود داشت.
میرعلی ادامه داد: امیر گذشته پاکی داشت و این باعث شده یلدا با او وارد رابطه شود. ما زمانی از رابطه را می‌بینیم که اتفاقات در آن افتاده است. تحلیلی که ما داشتیم این بود که امیر بخاطر اتفاقاتی که در خانواده‌اش افتاده دنبال رابطه نیست.
تندرو عنوان کرد: یلدا از یه جایی به بعد انگار عاشق امیر نیست و این تبدیل به عادت شده است و چاره‌ای ندارد و با خودش مدام می‌گوید که باید چه کار کنم و بگذار تلاش کنم شاید بتوانم او را برگردانم.
رضایی اضافه کرد: ما با یک گروه روانشناسی هم بابت این داستان مشورت کردیم. من نمونه بارز شخصیت مادر را هم دیده بودم. مادر داستان زجرش را کشیده و هیچ وقت آن رابطه مادرانه را با پسرش نداشته و حتی به شخصیت یلدا هم حسودی می‌کند. کارگردان‌گروه تئاتر که عاشق یلدا هم بود در گذشته، بیشتر برای بعد حسادت امیر خلق شد و نقطه تحریک کننده‌ای برای امیر بود. مساله من در فیلم اعتیاد است. یلدا اصلا کاراکتر ضعیفی نیست. دنبال این نبودم که شخصیت زنان را ضعیف نشان بدهم. یلدا می‌جنگد اما شاید ضعیف می‌جنگد. من مادری را دیدم که گفته من تلاشم را کردم و دیگر خسته شده‌ام. هدف ما نشدن دادن فروپاشی زندگی توسط اعتیاد است.
بازیگر نقش امیر ادامه داد: من یلدا را آدمی قدرتمند می‌بینم که می‌خواهد عشقش را نجات بدهد و ضعیف بودن امیر او را شکست می‌دهد. حتی شخصیت مادر هم خیلی قوی است چون سرکار می‌رود بخاطر اینکه بتواند خانواده را اداره کند.
رضایی بیان کرد: از جشنواره «هنر زنده داست» تشکر می‌کنم که بسیار حرفه‌ای و منظم بودند. از تمام بچه‌های گروه از بازیگران گرفته تا گروه تولید تشکر می‌کنم. همه خیلی دلی و صادق کار کردند. به همه خسته نباشید می‌گویم.
پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتاب

تلفن 88657248-021

دبیرخانه 88657248-021

info@honarzaendeast.ir